Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Plan finansowy. Czym jest, co Ci może dać i czy jest Ci potrzebny?

Plan finansowy. Czym jest, co Ci może dać i czy jest Ci potrzebny?

author box img

Adrian Pawlak

Zaktualizowano: 28 czerwca 2018 28.06.2018 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o doradztwie i pośrednictwie

Ponad 8716 Doradców i Pośredników Finansowych blisko Ciebie

Gdy budujemy dom, często korzystamy z usług architekta, by stworzył plan naszego wymarzonego lokum. Gdy chcemy schudnąć lub zbudować umięśnioną sylwetkę, idziemy do trenera personalnego oraz dietetyka, by ułożył nam plan treningowy i żywieniowy. Sytuacji, w których udajemy się do specjalistów po porady jest mnóstwo. Za nasz czas i pieniądze kupujemy czas, cenną wiedzę czy doświadczenie osoby, która w danej branży często pracuje już wiele lat. Jest to bardzo racjonalne podejście, ponieważ w takim wypadku przykładowo w ciągu godziny za kwotę x możemy się dowiedzieć czegoś, czego studiowanie mogłoby nam zająć dziesiątki albo wręcz tysiące godzin, a suma pieniędzy, jaką byśmy na to przeznaczyli dodatkowo kosztowałaby nas dwa, a często nawet i trzy, cztery razy x.

Zdjęcie nr 1

Po co to komu, komu to potrzebne?

Problem jednak w tym, że większość Polaków uważa siebie za ekspertów od wszystkiego. Niekiedy zamiast oddać auto do mechanika, który zna się na tym o wiele lepiej od nas, sami je naprawiamy, tracąc przy tym sporo nerwów oraz nasze najcenniejsze aktywo - czas, który moglibyśmy np. spożytkować na czynności, które sprawiają nam satysfakcję, pozwoliłyby opłacić usługę naprawy, a często jeszcze dodatkowo zarobić.

Jeśli oczekujemy jak najlepszych efektów w relatywnie krótkim czasie, nie idziemy na siłownię, by robić cokolwiek nam się żywnie podoba bez jakiejkolwiek techniki, po czym wracamy do domu z piwem i chipsami, i siadamy przed telewizorem. Zamiast tego pracujemy z doradcą, który w tym się specjalizuje i może wręcz zagwarantować efekty, jeśli wprowadzimy w życie i będziemy stosować się do pewnych zasad z odpowiednim zaangażowaniem.

Dlaczego więc inaczej podchodzimy do naszych finansów, za które w końcu wręcz „sprzedajemy” co najmniej połowę życia? Wydajemy wszystko, co zarobimy, a ewentualne luki w budżecie łatamy za pomocą kart kredytowych lub kosztownych chwilówek.

„Plan jest niczym, planowanie jest wszystkim” - Dwight Eisenhower

Gdy spytasz doświadczonego stratega czy chociażby szachistę, powie Ci, że ważne, by mieć utworzoną taktykę działania dostosowaną do danych okoliczności, przewidywać ruchy przeciwnika oraz mieć zaplanowanych kilka posunięć do przodu. Nigdy nie jest tak, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale najważniejsze to posiadać ustalone wytyczne - punkt startu, z którego zaczynamy, realizować plan i korygować potencjalnie nadchodzące zmiany, aż osiągniemy wyznaczony cel. Każdy chce być bogaty, ale niewiele osób wie, jak to zrobić.

Kto taki plan powinien stworzyć?

Niestety, by zostać lekarzem czy prawnikiem potrzebne są studia i licencja do wykonywania zawodu. Wszelkiej maści doradcami zostają nierzadko osoby dopiero rozpoczynające swoja karierę w danej branży, które nie wcześniej, tylko właśnie tam zaczynają zdobywać i szlifować swoje umiejętności komunikacyjne czy wiedzę specjalistyczną. Jeśli najlepsi z nich nie awansują na stanowiska menadżerskie, to pozostali najpewniej zmienią branżę, pozostawiając niesmak u części klientów.

Prawdziwy doradca finansowy nie jest pośrednikiem, sprzedawcą kredytów czy ubezpieczeń. On bardzo dobrze zna te produkty, orientuje się w najlepszych ofertach na rynku, często potrafi w dodatku wynegocjować dla nas niższa ratę kosztem swojej prowizji, sam w praktyce stosuje się do racjonalnego zarządzania finansami oraz wykazuje się niezwykłą inteligencją emocjonalną i finansową, dzięki której skutecznie pomaga innym uporać się z ich problemami. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków, dlatego ważna jest chęć, a wręcz pragnienie stałego samodoskonalenia się.

Jak powinien wyglądać dobry plan finansowy?

Generalnie rynek finansowy można podzielić na 3 główne kategorie: kredyty, ubezpieczenia i inwestycje. W każdej z nich są produkty o bardzo wysokiej jakości (niekoniecznie są to np. te z najwyższą stopą zwrotu - w przypadku inwestycji), przeciętne, jak również kompletnie nieopłacalne, które zamiast zapewnić nam bezpieczeństwo i pomóc realizować marzenia, tylko pogarszają stan naszego portfela. Warto też zaznaczyć, że jak w wielu innych sektorach naszego życia, tak i w aktualnej sytuacji, mentalności czy oczekiwaniach finansowych każdy z nas jest inny oraz wymaga indywidualnego podejścia. Tu także należy zwrócić uwagę na nasze predyspozycje, np. profil skłonności do podejmowania ryzyka, w celu dobrania najlepszych dla nas narzędzi. W planowaniu finansowym nie ma gotowych szablonów czy rozwiązań. Jednym z idealnych wręcz rozwiązań jest połączenie rozsądnej, dopasowanej polityki ubezpieczeniowej, zapewniające bezpieczeństwo nam oraz naszym najbliższym, zbudowanej zdolności kredytowej, by jak najlepszy kredyt wykorzystać jako dźwignię w inwestycjach, chcąc żyć z odsetek i być naprawdę wolnymi finansowo. Do tego oczywiście mądre gospodarowanie pieniedzmi i stały rozwój własnego potencjału. W rzeczywistości jednak nie jest to tak prosta sprawa, lecz wymaga stałej opieki oraz rad eksperta w dziedzinie finansów.


Opracował:
Adrian Pawlak
DG - INWEST FINANSE S.A.

Dodano: 24 lipca 2018 Zaktualizowano: 28 czerwca 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco